علم موسیقی

آمپلی فایر گیتار الکتریک چیست؟

در این مقاله به بررسی انواع آمپلی فایر گیتار الکتریک، برند‌های مشهور سازنده آن و نحوه عملکرد هرکدام خواهیم پرداخت. با تنزو موزیک همراه باشید.

گیتار الکتریک با توجه به ماهیت ساخت و بدنه تو پر خود، صدایی بسیار ضعیف و ناچیز را از خود مرتعش می‌کند که این موضوع، استفاده از آن در هر قطعه موسیقی را عملا غیر ممکن می‌سازد. حال برای حل این مشکل، از قطعه‌ای به نام آمپلی فایر‌(امپلی فایر) یا تقویت کننده صدا استفاده می‌شود که می‌تواند سیگنال‌های صدا را از طریق قطعه پیکاپ گیتار دریافت کرده و با تقویت آن‌ها، صدایی رسا و پرقدرت را تولید کند. حال استفاده از این متد، مزیت‌ها و معایب خود را داشته که در بخش نحوه عملکرد آمپلی‌فایر، به طور جامع به توضیح آن خواهیم پرداخت .

 

معرفی آمپلی فایر گیتار الکتریک

بر خلاف گیتار آکوستیک، صدای تولیدی گیتار الکتریک از ارتعاش سیم روی بدنه گیتار تشکیل نمی‌شود، چرا که بدنه گیتار الکتریک تو پر بوده و سیم‌های آن توان ایجاد صدای کوبنده ای را ندارند. در ساختار گیتار الکتریک، ارتعاشات سیم گیتار در حال استفاده، توسط قطعه‌ای به نام پیکاپ به سیگنال الکتریکی تبدیل شده و سپس این سیگنال، از طریق کابل گیتار به آمپلی فایر منتقل می‌شود. این دستگاه سیگنال ارسالی از پیکاپ را تقویت کرده و آن را به اسپیکر(که اصولا یک اسپیکر داخلی است) منتقل می‌کند. در این حالت، صدای گیتار چند صد برابر شده و به راحتی به گوش نوازنده می‌رسد. کلمه امپلی‌فایر به معنای تقویت کننده است و در اینجا، آمپلی فایر نقش تقویت کننده صدای خروجی گیتار الکتریک را دارد. دقت داشته باشید که توضیحات ارائه شده درباره نحوه عملکرد امپلی فایر گیتار الکتریک، صرفا جنبه اطلاعات عمومی داشته و عملیات انجام شده در واقعیت، اندکی پیچیده‌تر است. برای مثال، در مسیر سیگنال صدا، چندین قطعه تثبیت کننده، تقویت‌کننده و نویز گیر سیگنال وجود دارد و معمولا پیش از رسیدن صدا به اسپیکر، چندین عملیات مختلف روی فرکانس صدا صورت می پذیرد. 

نحوه عملکرد آمپلی فایر گیتار الکتریک

همان‌طور که پیشتر اشاره شد، در نگاه کلی، عملکرد آمپلی فایر بسیار ساده بوده و صرفا وظیفه تقویت سیگنال بر عهده این بخش از تجهیزات موسیقی است. اما در عمل، امپلی‌ فایر های امروزی بسیار پیچیده تر بوده و فرکانس صدای خروجی از گیتار، مستقیما به امپلی فایر نمی‌رسد، بلکه در بین راه، عملیات بسیار زیادی روی آن انجام می‌شود تا کیفیت صدای خروجی افزایش پیدا کرده و عاری از هرگونه نویز باشد.

از نظر ساختاری، گیتار الکتریک در زمینه نویز، در درجه بسیار پایین‌تری نسبت به گیتارهای کلاسیک قرار می‌گیرد، چرا که در گیتار کلاسیک، سیگنال صدا کاملا طبیعی بوده و تنها اعوجاج ایجاد شده در آن، توسط رزونانس محیطی صورت می‌پذیرد و هیچ اختلال مصنوعی در فرکانس های طبیعی آن وجود ندارد؛ این موضوع در گیتار الکتریک کاملا متفاوت بوده و دلیل آن نیز به نحوه ساخت این گیتار باز می‌گردد. از آن‌جایی که اکثر گیتارهای الکتریک از بدنه تو پر بهره می‌برند، برای تولید صدای قابل تمایز و شنیده شدن، باید از دستگاهی خارجی استفاده کرد که همین موضوع باعث از دست رفتن بخشی از سیگنال می‌شود.

در یک دنیای فیزیکی ایده آل، هیچ سیگنالی در هنگام انتقال به پیکاپ، انتقال از پیکاپ به امپ و انتقال از امپ به اسپیکر هدر نمی‌رود و ۱۰۰ درصد سیگنال تولید شده به مقصد می‌رسد؛ ولی از آن‌جایی که ما در دنیای ایده آل فیزیکی زندگی نمی‌کنیم، این اتفاق هیچوقت رخ نمی‌دهد. 

حال برای افزایش کیفیت صدا و تقویت سیگنال، از متدهای مختلفی استفاده می‌شود که تا حد زیادی پاسخگوی نیازهای نوازندگان بوده و میزان هدر رفت سیگنال را کاهش می‌دهد.

شماتیک کلی امپلی فایر گیتار الکتریک به شکل زیر است :‌

 همان‌طور که مشاهده می‌کنید، سیگنال صدا باید از فیلترهای مختلفی همچون رکتیفایر، اکولایزر، Volume Pot، پری امپ‌های مختلف عبور کرده تا به مرحله دریافت Gain برسد. بعد از دریافت Gain  و تقویت چند صد برابری شدت سیگنال، صدای نهایی به پاور تیوب‌ها ارسال شده و از طریق اسپیکر به گوش نوازنده می‌رسد. 

شرکت‌های تولید کننده آمپلی فایر گیتار الکتریک، با افزایش کیفیت هرکدام از این فیلترها و کاهش نویز مدار آن‌ها، کیفیت صدای کلی آمپلی فایر را افزایش می‌دهند.

این دیاگرام به خوبی دلیل متفاوت بودن قیمت امپ‌های مختلف را به تصویر می‌کشد. استفاده از متریال با کیفیت و ابررساناهای پرقدرت، نه تنها فرآیند تولید امپ را پیچیده می‌کند، بلکه قیمت نهایی آن را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. در هنگام خرید آمپلی فایر گیتار الکتریک، بهتر است به نحوه ساخت آن نیز نگاهی داشته باشید و از کیفیت اتصالات آن مطمئن شوید. 

انواع امپلی‌فایر گیتار

امپلی‌فایر‌های مرسوم برای  گیتار الکتریک به چهار دسته تقسیم می‌شوند‌:

ترانزیستوری

همان‌طور که از اسم این مدل از امپلی‌فایرها پیداست، تمام وظایف تقویت سیگنال صدا بر عهده ترانزیستور‌های داخلی امپلی فایر است. این مدل از امپلی‌فایرها کیفیت مناسبی داشته و به دلیل استفاده از ترانزیستور، قیمت آن‌ها نیز مناسب است. همچنین عمر طولانی‌تر این مدل از امپ‌ها، مزیت بزرگی برای نوازندگان محسوب می‌شود. 

لامپی

تمام وظایف تقویت سیگنال صدا در امپ لامپی، توسط یک یا چند لامپ امپلی فایر انجام می‌شود. این سبک از امپلی‌فایرها، بالاترین شفافیت و کیفیت ممکن را در اختیار نوازندگان قرار می‌دهند. البته باید دقت داشت که این کیفیت بالا، هزینه‌های بیشتری نسبت به یک امپ ترانزیستوری را طلب می‌کند. برای مثال، امپ‌لامپی نیاز به تعویض دوره‌ای لامپ خود دارد تا بتواند کیفیت مناسبی را ارائه دهد.

هیبریدی

برای حل مشکلات دو نوع قبلی، امپلی‌فایرهای هیبریدی به بازار عرضه شدند. در ساختار این امپلی‌فایر‌ها، سیگنال توسط امپ لامپی پردازش و تقویت شده و برای ترانزیستور ارسال می‌شوند؛ ترانزیستور نیز با توجه به قابلیت ایجاد Gain بالا، سیگنال را به اسپیکر منتقل می‌کند. در این مدل از امپلی‌فایر‌ها، عمر لامپ امپلی فایر افزایش چشمگیری داشته و قیمت نهایی دستگاه نیز کاهش پیدا می‌کند؛ البته لازم به ذکر است که کیفیت صدای امپ هیبریدی در مقایسه با امپ لامپی، در رده پایین تری قرار می‌گیرد.

مادلینگ

امپ مادلینگ عضو جدید خانواده امپلی فایر هاست و می‌تواند قابلیت‌های جالبی را در اختیار نوازنده قرار دهد. امپ مادلینگ همانطور‌ که از اسمش پیداست، می‌تواند کاراکتر صدای خود را تغییر داده و صدای امپ دیگری را شبیه سازی کند. کاربری اصلی این مدل از امپ‌ها برای آن سری از استودیوهایی است که تنها با یک سبک موسیقی سر و کار نداشته و نیاز به انعطاف در صدای خروجی امپ دارند.

نکات مهم برای خرید آمپلی فایر

با توجه به پیچیدگی و تنوع محصولات در بازار امپلی فایر، انتخاب گزینه‌ای مناسب اندکی سخت به نظر می‌رسد. در وهله اول نوازنده باید نیازهای خود را مشخص کند. بعضی از افراد به دنبال حجم صدای بیشتر هستند و بعضی از افراد به دنبال کیفیت بیشتر! پس نخستین مرحله از انتخاب آمپلی فایر مناسب، تعیین نیاز نوازنده است. 

به طور کلی، امپلی‌فایر های ترانزیستوری از محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر مدل‌ها برخوردار بوده و قیمت آن‌ها نیز از تمامی هم‌رده ها مناسب تر است. امپلی‌فایرهای لامپی بالاترین میزان شفافیت و کیفیت را در اختیار نوازنده قرار داده و در عوض، قیمت بالاتری نسبت به دیگر همرده‌های خود دارند. افرادی هم که به دنبال ایجاد استودیوی آهنگسازی و یا استیج اجرا هستند، بهتر است یک Head به همراه کابینت قدرتمند را برای استودیوی خود در نظر بگیرند. 

عوامل تاثیر گذار در قیمت آمپلی فایر گیتار الکتریک

تجهیزات الکترونیکی به کار رفته، نوع لامپ خلا یا ترانزیستور، جنس و ظاهر قالب امپ، برند سازنده و… همگی در قیمت نهایی امپلی فایر تاثیر گذارند. در امپ‌های ترانزیستوری، برند یک امپ نشان از نوع ترانزیستورهای به کار رفته و کیفیت متریال آن دارد؛ برای همین بهتر است پیش از خرید این نوع از امپلی فایرها، از کیفیت برند مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید. 

در امپلی‌فایرهای لامپی قضیه اندکی متفاوت بوده و تعیین کننده اصلی قیمت این محصول، نوع لامپ امپلی فایر به کار رفته در آن و تعداد آن‌هاست.

همچنین استفاده از فیلترهای متعدد، پالاینده سیگنال، پری‌امپ و دیگر اجزای تقویت سیگنال، می‌تواند در قیمت آمپلی فایر گیتار الکتریک تاثیر گذار باشد. 

بهترین برند آمپلی فایر گیتار الکتریک 

‌Bugera

شرکت Bugera کار خود را در سال ۱۹۸۸  به عنوان زیر شاخه تولید کننده امپلی‌فایر شرکت Behringer آغاز کرد. امروزه آمپلی‌فایرهای این شرکت در بین تمامی نوازندگان سبک‌های مختلف شناخته شده است و از آن‌ها در قطعات موسیقی و اجراهای نوازندگان مختلفی در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود. همچنین تکنولوژی افزایش عمر لامپ امپ Infinium نیز جزئی از ابداعات این شرکت به شمار می‌رود که از آن‌ تنها در امپ‌های شرکت Bugera استفاده شده است. 

Orange

شرکت Orange کار خود را در زیرزمین مغازه‌ای کوچک در محله‌های پایین‌شهر لندن آغاز کرد. Cliff Cooper موسس و مدیر عامل این شرکت، در زمان تاسیس آن، تنها به تولید تجهیزات الکتریکی مورد نیاز برای ادوات موسیقی مشغول بود. پس از ورشکستگی مغازه‌ای که وی در آن مشغول به کار بود، وی توانست تا بیزینس خود را از این مغازه جدا کرده و شرکت Orange را تاسیس کند.

امپلی‌فایرهای این شرکت امروزه به واسطه ظاهر بسیار خاص و شفافیت صدای بالای آن‌ها شناخته می‌شوند. آمپلی فایر های این شرکت برای کاربری تمامی سبک‌ها و سطوح تسلط به موسیقی مناسب بوده و کاربران مبتدی تا حرفه‌ای، همگی از امپ‌های این شرکت در قطعات موسیقی خود استفاده می‌کنند.

VOX

رکود اقتصادی اواسط دهه پنجاه میلادی و اتفاقات پس از جنگ جهانی دوم، Thomas Walter Jennings را بر آن داشت که یک برند تولید کننده آمپلی‌فایر انگلیسی را به بازار معرفی کرده و رونقی به بازار بی رمق تجهیزات موسیقی آن دوره ببخشد. وی در سال ۱۹۵۷ با همکاری Dick Denney، سازنده مشهور تجهیزات موسیقی، برند Jennings Musical Industries یا همان JMI را تاسیس کرد. معروف شدن این شرکت در سطح جهانی و تغییر نام آن‌ها به VOX، به همکاری با The Beatles باز می‌گردد. در روز‌های اولیه شکل گیری این بند، Jennings توانست تا قراردادی بلند مدت برای تامین تجهیزات اجرای زنده را با این گروه امضا کند. پس از محبوبیت بی‌نظیر گروه The Beatles، امپلی‌فایر های شرکت Vox نیز به سرعت جای خود را در بین تجهیزات نوازندگان مشهور آن زمان پیدا کردند.

امروزه امپ های این شرکت به عنوان محصولات پرچمدار و بالارده بازار شناخته می‌شوند و تمام اجزای تولیدی آن‌ها، از بهترین متریال موجود در بازار ساخته شده است. 

Fender

شرکت فندر خط تولید آمپلی‌فایر های گیتار الکتریک خود را اندکی پس از احداث کارخانه اصلی این شرکت راه اندازی کرد. اولین نمونه‌ از امپ‌های تولید شده این شرکت در سال ۱۹۴۶ در قالب سه خانواده محصولات Princeton, Deluxe و Professional به بازار عرضه شدند.

کاراکتر خاص صدای امپ‌های این شرکت در کنار کوبندگی و شفافیت بالای آن‌ها، توانست تا موفقیت بی‌نظیری را برای این شرکت رقم بزند. جالب است بدانید که محصولات این سه خانواده هنوز هم روی خط تولید این شرکت قرار داشته و صرفا کیفیت آن‌ها در طول گذر زمان افزایش پیدا کرده است. 

همچنین نوازندگان برای دریافت صدای کلاسیک و وینتیج امپ‌های کلاسیک فندر، می‌توانند محصولی از سری ٰVintage این شرکت را تهیه کنند. 

Mesa/Boogie

Randall Smith کار خود را با مغازه‌ای کوچک در شهر پلاتوما ایالت کالیفرنیا آمریکا آغاز کرد. وی در این کاستوم شاپ کوچک، به تعمیر و شخصی‌سازی امپلی‌فایر های شرکت فندر مشغول بود؛ امپلی‌فایرهایی که پس از اعمال تغییرات وی، از میزان Gain و پرتاب صدای بسیار بیشتری نسبت به نسخه اولیه برخوردار بودند. این تغییرات مهندسی شده توسط وی، باعث محبوبیت روزافزون این کاستوم شاپ و در نهایت باعث خلق برند Mesa/Boogie شد. این برند پس از همکاری با Carlos Santana و Keith Richards، نوازنده مشهور Rolling Stones، توانست تا خود را به عنوان برند کلاس جهانی معرفی کند. 

امروزه محصولات این شرکت در رده آمپلی‌فایر های بالارده دنیا قرار داشته و از آن‌ها، در اجراهای زنده بیش از ۱۰۰ گروه مختلف استفاده می‌شود. 

Hughes & Kettner

شرکت Hughes & Kettner در سال ۱۹۸۴، توسط دو برابر در کشور آلمان تاسیس شد. این شرکت در ابتدا کار خود را با ساخت آمپلی‌فایرهای ارزان قیمت آغاز کرد و سپس بعد از یک وقفه کوتاه در تولید امپ، محصولات خود را آمپلی‌فایرهای پرچمدار و با کیفیت جایگزین کرد. جالب است بدانید که موسسین این شرکت، اولین شبیه‌ساز اسپیکر بدون نیاز به میکروفن در دنیا را، ابداع کردند. شبیه‌سازی که حتی امروزه نیز در ساخت قطعات موسیقی مختلف به کار می رود. 

امروزه محصولات شرکت Hughes & Kettner جزئی از محصولات بالارده بازار محسوب شده و کیفیت ساخت آن‌ها در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. 

Marshall

شرکت Marshall توسط Jim Marshall در سال ۱۹۶۲ و در شهر لندن تاسیس شد. شاید بتوان شرکت Marshall را یکی از تاثیرگذارترین برند‌های سازنده آمپلی فایر نامید؛ چرا که پیش از ظهور این شرکت، آمپلی‌فایرهای با کیفیت و کابینت‌های صدای پر قدرت، در رده قیمتی بسیار بالایی قرار داشتند و تهیه کردن آن‌ها برای نوازندگان تازه کار میسر نبود.

شرکت Marshall با هدف در دسترس قرار دادن آمپلی‌فایر و کاهش هزینه‌های آن برای نوازندگان، خط تولید خود را در سال ۱۹۶۸ راه اندازی کرد. 

امروزه آمپلی‌فایرهای شرکت مارشال، توسط میلیون ها نوازنده در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند و کابینت‌های صدای این شرکت، در استیج صدها گروه موسیقی مختلف دیده می‌شوند. محصولات شرکت مارشال برای پاسخگویی نیازهای نوازندگان تمامی سبک‌های موسیقی طراحی شده‌اند و سبد کاملی از امپلی‌فایرهای در ابعاد و اندازه‌های مختلف را در خود جای داده‌اند. 

 

چگونه از کیفیت محصول خود مطمئن باشیم

تمام امپلی‌فایر‌های گیتار بیس فروشگاه Tenzu Music با تضمین اصالت محصول در اختیار نوازندگان و هنرجویان قرار گرفته‌اند. اصالت و کیفیت تمامی محصولات فروخته شده در فروشگاه تنزو موزیک، توسط مجموعه تضمین شده و تمامی مسائل و خدمات پس از فروش محصولات، توسط بخش فروشگاهی مجموعه تنزو موزیک انجام می‌شود.

سوالات متداول پیرامون آمپلی فایر گیتار الکتریک

 

 • بهترین آمپلی فایر گیتار الکتریک از کدام نوع است ؟
 • برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا نیازهای نوازنده سنجیده شده و شرایط وی و استودیو مورد نظر بررسی شود. نیازهای کاربر خانگی با نیازهای نوازنده حرفه‌ای متفاوت است
 • آمپلی فایر چند وات برای من مناسب است ؟
 • این موضوع  به اندازه اتاق/استیج مورد استفاده شما بستگی دارد. ولی معمولا برای استفاده خانگی، نمونه‌های ۵-۱۰ و۱۵ وات کاملا جوابگوی نیازها بوده و استفاده از آمپلی فایر قدرتمند تر، مطمئنا شکایت همسایه ها را به دنبال خواهد داشت! 
 • چرا آمپلی فایر من پر از نویز است ؟
 • این مورد می‌تواند به دلیل استفاده از کابل بد، آمپلی فایر با برند متفرقه و بی کیفیت، مشکل در تنظیمات آمپلی فایر یا مشکل در اتصالات آن رخ دهد
 • آیا گیتار الکتریک حتما به امپلی فایر نیاز دارد ؟
 • بله! چون صدای تولیدی گیتار الکتریک به تنهایی قابلیت پخش شدن نداشته و نیاز به یک تقویت کننده خارجی دارد. حال این تقویت کننده می‌تواند در فرمت امپ ساده، امپ لامپی، هد امپ، کارت صدا، میکسر و … باشد. 
 • آیا امپدانس امپ اهمیتی دارد ؟
 • به طور کلی برای نوازنده‌ای که قصد کار کردن با امپ را دارد، خیر! اما اگر قصد اتصال اسپیکر خارجی به امپ را دارید، یک قانون کلی را در نظر بگیرید : اسپیکر باید امپدانس بیشتری نسبت به امپ داشته باشد. البته این قانون در ۹۹ درصد اوقات صادق است و ممکن است بعضی از اسپیکرها و امپ‌ها از این قضیه تبعیت نکنند. اما به طور کلی، با استفاده از این قانون ساده می‌تواند خود را از شر مقادیر بسیار زیادی از محاسبات آسوده کنید. در این صورت ممکن است از تمامی پتانسیل های امپ خود استفاده نکنید، ولی با مشکل اعوجاج و شکستگی صدا روبرو نخواهید شد.
 • آیا می‌توان چند کابینت را به هم متصل کرد ؟
 • بله! البته آمپلی فایر شما باید از این موضوع پشتیبانی کند و قدرت تامین چند اسپیکر مختلف را داشته باشد.
 • آیا خودم مي توانم لامپ امپ را عوض کنم ؟
 • بله! اکثر امپلی‌فایر های مطرح بازار لامپ امپلی‌فایر را برای زیبایی بیشتر و دسترسی آسان‌تر، روی بدنه دستگاه قرار می‌دهند که به آسانی قابل جداسازی است. البته بهتر است پیش از ایجاد تغییر در امپ خود، دفترچه راهنمای آن‌را مطالعه کنید.
 • منظور از کانال صدا در امپلی فایر چیست ؟ 
 • در امپلی‌فایرهای امروزی، داشتن چند کانال صدا برای تغییر کاراکتر صدای امپ، امری معمولی و رایج است. به طور کلی، کانال نخست دارای Clean ترین صدا بوده و کانال‌های بعدی به ترتیب میزان دیستورشن صدا را افزایش می‌دهند. برای مثال در یک امپ چهار کاناله، چهار حالت Clean, Crunch , Hi-gain و Lead تعبیه شده است.
 • آیا تمامی امپلی‌فایر ها به افکت و لوپ مجهز هستند؟ 
 • خیر! بسیاری از امپلی‌فایر های مدرن به پکیج Pre-set های مورد استفاده در بازار مجهز شده اند و بسیاری از آن‌ها از افکت‌هایی همچون بوستر و لوپ بهره می‌برند؛ اما وجود افکت‌های جداگانه در امپلی‌فایر الزامی نیست و نوازنده می‌تواند تمامی افکت های مورد نظرش را از طریق پدال به مجموعه صدا اضافه کند.
 • تفاوت کابینت صدای Closed Back با Open Back در چیست ؟
 • کابینت صدای Closed Back، قفسه ای است که پشت آن کاملا بسته شده است و امپلی فایرها در آن جای گرفته اند. در این حالت، صدای امپ‌ها کوبنده و پرقدرت خواهد بود. در نقطه مقابل، در صورتی که پشت قفسه کابینت باز باشد، به آن Open Back گفته می‌شود و کاراکتر صدای آن، طبیعی تر و شفاف تر از حالت Closed Back است.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا