علم موسیقی

بهینه سازی رایانه شخصی برای تولید موسیقی

در این مقاله، با متد‌ها و روش‌ های بهینه سازی رایانه شخصی برای تولید موسیقی آشنا خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با تنزو موزیک همراه باشید.

آهنگسازی مفهومی است که امروزه با دستگاه‌های کامپیوتری و کامپیوترهای شخصی گره‌خورده است و عدم استفاده از آن‌ها، امری احمقانه و بیهوده به نظر می‌رسد. حال این کامپیوتر از آن‌جایی که قطعه‌ای بسیار پیشرفته و پیچیده به شمار می‌رود، ممکن است در طول زمان دچار ایرادات متعددی شده و کاربری موسیقیدان را با مشکل روبرو کند. حال برای رفع این مشکلات، قصد داریم روش‌هایی برای بهینه سازی رایانه شخصی برای تولید موسیقی را خدمت شما ارائه دهیم. برای اطلاعات بیشتر، با ما همراه باشید. 

بهینه سازی رایانه شخصی برای استفاده از نرم‌افزار های آهنگسازی

یک ماشین روان برای هر تولید کننده موسیقی ضروری است. هنگامی که رایانه شما در حین ضبط دچار لگ یا کندی می شود، می تواند جریان خلاقانه شما را مختل کرده و پروژه شما را با مشکل مواجه کنتد. در اینجا راهنمای جامع برای بهینه سازی رایانه شخصی شما برای تولید موسیقی آورده شده است:

ارتقاء سخت افزار

 • پردازنده مرکزی(CPU) : سی پی یو، قلب رایانه شماست و مسئول اجرای تمام برنامه هایی است که استفاده می کنید. با ارتقای این قطعه، تمام فرایند‌های پردازشی و رندرگیری، ذخیره سازی یا لود پلاگین‌ها و … با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 • حافظه دسترسی تصادفی (RAM): رم به رایانه شما امکان دسترسی سریع به داده های ذخیره شده روی هارد دیسک یا SSD را می دهد. هرچه رم بیشتری داشته باشید،افکت های بیشتری را می توانید بدون مشکل اجرا کنید. برای مصارف آهنگسازی، داشتن حداقل ۱۶ گیگ رم DDR4/DDR5 توصیه می‌شود و بهتر است که برای داشتن تجربه‌ای ایده آل، این مقدار را به 32GB یا 64GB ارتقا دهید. همچنین سعی کنید که میزان رم مورد نظر خود را در قالب دو ماژول خریداری کنید. این موضوع به این معنی است که برای خرید رم 32 گیگابایتی، بهتر است دو رم ۱۶ گیگابایتی را به جای یک ماژول ۳۲ گیگابایتی تهیه کنید. 
 • ذخیره سازی: یک درایو  جامد (SSD)  باعث ارتقای قابل توجه عملکرد می‌شود. SSD ها سرعت خواندن/نوشتن بسیار سریع تری را نسبت به هارد درایوهای (HDD) سنتی ارائه می دهند، به این معنی که زمان بارگذاری برای سمپل‌ها، پلاگین ها و پروژه های شما سریعتر است. امروزه اکثر موسیقی دان‌ها و آهنگسازان، از هارد دیسک‌ HDD برای مصارف آرشیوی استفاده می‌کنند و هیچ پردازشی روی این ابزارهای ذخیره سازی قدیمی، صورت نمی‌پذیرد.
 • کارت صدا: کارت صدا یک قطعه سخت افزاری مهم است که به عنوان پلی بین سازها، میکروفون ها و اسپیکرهای مانیتورینگ شما عمل می کند. خرید کارت صدای استودیویی، تضمین کننده تبدیل صوتی با کیفیت بالا و کاهش تاخیر صدا است.

بهینه سازی نرم افزار

 • سیستم عامل: سیستم عامل خود را به روز نگه دارید. اگر سیستم شما پر از نرم افزارهای قدیمی است، نصب مجدد آن‌ها را در نظر بگیرید. آپدیت‌های سیستم عامل معمولا برای اضافه کردن قابلیتی جدید یا برطرف کردن ایرادات پیشین صورت می گیرد و بروزرسانی آن، در ۹۹ درصد اوقات باعث بهبود عملکرد سیستم شما می‌شود. 
 • درایورها: درایورهای کارت صدای استودیویی و دستگاه خود را برای اطمینان از سازگاری و عملکرد بهینه، به روز کنید.
 • فرآیندهای پس زمینه: هر برنامه غیر ضروری را که در حین استفاده از ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW) در پس زمینه اجرا می شود، ببندید. این کار منابع سیستم را برای نرم افزار تولید موسیقی شما آزاد می کند. همچنین بهتر است تمام نرم‌افزارهای Startup ویندوز را نیز غیرفعال کنید. 
 • مدیریت انرژی: تنظیمات برق سیستم عامل خود را به “High Performance” تغییر دهید تا از کاهش عملکرد رایانه برای صرفه جویی در مصرف انرژی جلوگیری شود. این امر به ویژه برای لپ تاپ‌ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که عملا شما در حالت Power Saver، در حال از دست دادن بیش از نیمی از قدرت لپ تاپ خود هستید 
 • تنظیمات DAW: اکثر DAW ها تنظیمات عملکرد را ارائه می دهند. می‌توانید با افزایش اندازه بافر (بافر بزرگتر تأخیر را کاهش می دهد اما می تواند بر کیفیت صدا تاثیر بگذارد) و غیرفعال کردن ویژگی های استفاده نشده، عملکرد سیستم خود را چک کنید. این موضوع یکی از بهترین و ساده‌‌ترین راه ها برای بهینه سازی رایانه شخصی برای تولید موسیقی به شمار می‌رود. 

نکات تکمیلی

 • پاکسازی دیسک: به طور مرتب فایل های موقت و برنامه های استفاده نشده را برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی خود، پاک کنید.
 • غیرفعال کردن برنامه های Startup: از اجرای برنامه های غیر ضروری در هنگام راه اندازی سیستم عامل، برای آزاد کردن منابع سیستم، جلوگیری کنید. این تنظیمات از طریق منوی Task Manager انجام می‌شود.
 • نظارت بر استفاده از دیسک: مراقب استفاده از دیسک خود باشید تا مطمئن شوید که فضای درایو سیستم شما تمام نشود. درایوهای SSD با پر شدن ظرفیت‌شان نزدیک به ۹۹ درصد، دچار اختلال عملکرد می‌شوند و سرعتشان تا صدها برابر کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر بهتر است هیچ وقت فضای ذخیره سازی خود را تا اتنها پر نکنید.
 • هارد دیسک اکسترنال: برای آزاد کردن فضای درایو سیستم خود از یک هارد دیسک اکسترنال برای ذخیره پروژه های تکمیل شده خود استفاده کنید.

با رعایت این نکات، میتوانید رایانه شخصی تولید موسیقی خود را برای یک گردش کار روان و کارآمد بهینه کنید تا بتوانید روی ایجاد موسیقی خود تمرکز کنید.

متدهای پیشرفته بهینه سازی رایانه شخصی برای تولید موسیقی

بهینه سازی رایانه شخصی برای تولید موسیقی

اگر تنظیمات پیش از این بخش، در بهینه سازی رایانه شخصی برای تولید موسیقی شما موثر نبود، این بخش از مقاله را مطالعه کنید. دقت داشته باشید که موارد ذکر شده در این بخش، اندکی پیشرفته تر بوده و معمولا به افرادی با کاربری معمولی از کامپیوتر توصیه نمی‌شود. 

مجازی سازی (Virtualization)

 اگر منابع سیستم شما اجازه می دهد و رم کافی را در اختیار دارید، استفاده از نرم افزار مجازی سازی برای ایجاد یک ماشین مجازی جداگانه اختصاص داده شده به تولید موسیقی را در نظر بگیرید. این کار DAW و پلاگین های شما را از سایر برنامه های در حال اجرا در دستگاه شما جدا می کند و به طور بالقوه باعث کاهش تداخل و بهبود پایداری می شود. در حقیقت شما در حال ایجاد یک سیستم عامل دیگر درون سیستم عامل خود هستید که به نرم‌افزار آهنگسازی اختصاص دارد. البته اگر منابع سیستمی شما به اندازه ای زیاد است که می توانید ماشین مجازی را نیز بدون ایراد اجرا کنید، احتمالا در وهله اول به مجازی سازی نیازی نخواهید داشت.

مانیتورینگ همزمان (Real-Time Monitoring)

 بسیاری از DAW ها امکان فریز کردن یا پیش رندر کردن ترک هایی با افکت های پیچیده را ارائه می دهند. این کار باعث کاهش بار کاری CPU در حین پخش و میکس می شود و به شما امکان می دهد از افکت های بیشتری بدون ایجاد تاخیر، استفاده کنید.

مدیریت سمپل (Sample Management)

کتابخانه ها و سمپل پک‌های بزرگ، می توانند فضای دیسک را بله میزان قابل توجهی اشغال کنند. به طور مرتب نمونه های استفاده نشده را پاکسازی کنید و استفاده از فرمت های فشرده سازی بدون افت کیفیت مانند FLAC را برای صرفه جویی در فضا، به همراه مزیت عدم افت کیفیت صدا، در نظر بگیرید.

بهینه سازی دیسک (Disk Optimization)

 اگر همچنان از HDD استفاده می کنید، defragment کردن هارد دیسک شما می تواند سرعت خواندن/نوشتن را بهبود بخشد. SSD ها به defragment نیاز ندارند. البته هنوز هم توصیه ما تهیه کردن یک نمونه ساده و ارزان قیمت از SSD است؛‌چرا که بدترین و بی کیفیت ترین حافظه جامد، حداقل ۴-۵ برابر سرعت بیشتری را نسبت به بهترین و گران قیمت ترین نمونه هارد دیسک ارائه می‌دهد. 

نگهداری از سیستم خنک کننده (Cooling System Maintenance)

 گرمای بیش از حد می تواند منجر به کاهش عملکرد شود. اطمینان حاصل کنید که سیستم خنک کننده رایانه شما با تمیز کردن گرد و غبار از منافذ و فن ها به درستی کار می کند. همچنین اگر از خنک کننده‌های آبی برای پردازنده یا گرافیک استفاده می‌کنید، از عملکرد درست آن و مایع خنک کننده درون لوله‌های آن اطمینان حاصل کنید.

به خاطر داشته باشید که بهینه سازی یک فرایند مداوم است. همانطور که نیازهای تولید موسیقی شما تکامل می یابد، دوباره به این نکات مراجعه کنید و تنظیمات خود را بر اساس آن تغییر دهید با ترکیب این بهینه سازی ها و ارتقاء منظم، می توانید اطمینان حاصل کنید که رایانه شخصی تولید موسیقی شما همچنان یک ابزار قابل اعتماد و قدرتمند برای تلاش های خلاقانه شما باقی می ماند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا